تسمه تایم دنده تخت

تسمه تایم دنده تخت

تسمه تایم دنده تخت

تسمه تایم دنده تخت یکی دیگر از انواع تسمه تایم است که دارای دندانه های تخت بوده و این دندانه ها به خوبی بر روی بلبرینگ سوار شده و باعث انتقال نیرو و حرکت موتور می گردند .
تسمه دنده تخت را در انواع موتور های صنعتی و اتومبیل ها مورد استفاده قرار می دهند و بر حسب مکان مورد استفاده، هر تسمه تایم دنده تخت را در سایز های مختلف در جاهای مختلفی به کار می برند. برند های متنوعی دست به تولید این تسمه می زنند که فیدار رول با کیفیت ترین و معتبرترین برند های تولید کننده تسمه تایم را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. کیفیت ساخت و تولید این تسمه جهت استفاده در موتور و همچنین سالم ماندن موتور بسیار مهم و حائز اهمیت است.
تشخیص یک تسمه دنده تخت با کیفیت از بی کیفیت آن هم بدون به کار بردن تسمه در داخل موتور و فقط از روی ظاهر کاری بسیار سخت و دشوار است به همین خاطر جهت خرید این نوع تسمه با کیفیت همیشه به فروشگاه های معتبر در این ضمینه مراجعه نمایید. به این نکته دقت داشته باشید که گرانی و ارزانی این تسمه  به هیچ عنوان معیار مناسبی جهت خرید تسمه نیست و حتما تسمه تایم مورد نظرتان را بر اساس کیفیت و استاندارد تضمینی که موقع خرید از فروشنده دریافت می کنید خریداری نمایید. کیفیت تسمه دنده تخت از این حیث قابل اهمیت است که در صورت پارگی تسمه در حین استفاده، خسارت های جبران ناپذیری را به موتور شما وارد کرده و باعث ایجاد هزینه های بسیار زیادی می شود.

طول تسمه تایم دنده تخت غیر قابل تغییر می باشند و تعداد دنده های تسمه مشخص و فابریک می باشد ولی عرض این تسمه ها بر اساس عرض فولی مربوطه برش داده می شود. شکل دنده تسمه تایم دنده تخت نیز بر اساس کدهای استاندارد موجود، مختلف میباشد و هر کدام از تیپ دنده ها دارای گامهای مختلفی می باشند .
تسمه تایم دنده تخت‬‎ صنعتی همانند:
XL , L , H , XH , XXH , T5 , T10 , T20 , AT5 , AT10 , AT20
ایـن نـوع تسـمه تایـم هایی که در بالا ذکر شد ، دنـده های تـخت دارنـد و گاهـا” با روکــش ضد سـایش در صـنایع کاشـی یا چاپ و بسـته بندی استفاده می شوند.
از آنجا که لاستیک و متریال بکار رفته در ساختمان ها در اثر حرارت تولید شده به مرور زمان دچار استحلاک میشوند تسمه تایم دنده تخت بصورت دوره ای نیاز به تعویض پیدا می کنند.این امر در مورد موتورهایی که نشت روغن دارند و احتمال تماس روغن با تسمه تایمینگ بالاست می بایست در مدت زمان کوتاهتری صورت پذیرد.

البته برخی از تسمه تایم دنده تخت صنعتی مدرن از ترکیباتی که در مقابل حرارت بالا مقاومت دارند مانند نیتریل غنی شده تولید میشوند اما قیمت آنها بسیار بالا می باشد.طول عمر این تسمه توسط تولید کنندگان آن بر حسب مدت زمان کاری و یا فاصله حرکتی تعیین میشود.

عدم تعویض به موقع این تسمه ها با توجه به نقش بسیار حساسی که در تنظیم و هماهنگی عملکرد قطعات دیگر موتور دارد میتواند سبب ضررهای بسیار سنگین، قفل و یا شکستن دیگر اجزای موتور گردد.در اغلب موارد فولی نیز همزمان با تسمه تایم دنده تخت تعویض میشود.در صورت عدم تعویض به موقع این نوع تسمه صنعتی معمولا ابتدا دندانه های داخلی خورده شده و بعد تسمه بصورت کلی شل شده و با افزایش طول مواجه میشود که در هر دو حال در انجام وظیفه اصلی خود دچار مشکل خواهد شد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *