تسمه جوشی

تسمه جوشی

تسمه جوشی

از لحاظ فنی و ساختاری تسمه جوشی جزو تسمه های انتقال نیرو میباشند . انواع دیگر بر روی فولی مخصوص خود قرار گرفته و به حرکت در می آیند .تسمه جوشی گرد ( پلی کرد) را می‌توان از جمله تسمه جوش های بسیار عالی و باکیفیت دانست . این نوع تسمه گاهی اوقات در تعداد بالا کنار یکدیگر با فواصل کمی قرار گرفته و در حین حرکت میتوانند محصولات را حمل کنند .
این تسمه دارای سطح مقطع دایره ای شکل، ذوزنقه و … میباشند که هرکدام دارای سایزهای مختلفی است. جنس این تسمه از PVC یا PU باشد، همچنین تسمه جوشی میتوانند نخدار یا بدون نخ باشند.نحوه اتصال دوسر تسمه جوشی بصورت حرارتی بوده و دوسر تسمه بوسیله حرارت به یکدیگر جوش داده میشود به همین علت به آنها تسمه جوشی گفته میشود .
تسمه جوشی گرد ( پلی کرد ) از جنس پلی اورتان ترمو پلاستیک ساخته شده و در برخی موارد داخل آنها با نخ پلی استر تقویت شده است .

تسمه جوشی
تسمه جوشی

انواع تسمه جوشی

انواع تسمه  A-B-C-D-M-Z می باشد و کاربرد ویژه آنها در نساجی , بسته چاپ , ماشین آلات ,کارخانجات شیشه و صنایع کاشی و سرامیک و کارخانجات مواد شیمیایی میباشد .
ساده
نخ دار
گریپ دار
پنج ضلعی
پلی کرد
دامنه حرارت این نوع تسمه ها بین -35 تا 80 درجه سانتی گراد با مقاومت خوب در برابر انعطاف پذیری و مقاومت خوب در برابر سایش و اتصال ( مداربسته کردن ) آسان از خصوصیات خوب این تسمه می باشد . قطر تسمه های گرد از 2تا 30 میلی متر با سطح صاف شفاف و سطح زبر تولید و استفاده میشود وبا برند های اروپایی و چینی با کیفیت موجود می باشد .

تسمه جوشی گرد (پلی کرد -بن کرد )
به طور کلی تسمه های گرد (پلی کرد) یا پلی اورتانی مواد استانداردی هستند که برای تولید تسمه پلی اورتان و حلقه آرتان استفاده می شوند
پلی کرد ها را هم می توان جهت تهیه این حلقه های اورینگ شفت خط و حلقه های اورینگ غلطکی به غلطکی و منحرف کردن اورینگ ها در محل در داخل تاسیسات استفاده کرد.
تسمه های گرد یک قطعه لاستیکی نرم می‌باشد که در کاربردهایی با گشتاور کم استفاده می‌شود.
این تسمه ها شبیه یک حلقه لاستیکیO_RING به صورتی طراحی شده که در شیار ۷۶۰ درجه برای اصطحکاک و گزش بهینه کار کند.
بسیاری از سبک‌های تسمه گرد اغلب در ابزارهایی مانند موتورهای مته برقی، ماشین های فرز و تراش استفاده می شود .
تسمه جوشی گرد (پلی کرد) دارای دامنه حرارتی بین منفی ۳۵ درجه سانتیگراد تا ۸۰ درجه سانتیگراد می باشد .
از جمله مشخصه های تسمه های پلی کرد نحوه اتصال آنهاست که بسیار آسان می باشد که به صورت مدار بسته کردن انجام می‌شود.
همچنین این تسمه ها انعطاف پذیری خوبی در برابر سایش و اتصال دارند.
تسمه های گرد پلی کرد قابلیت نصب خوبی روی پولی های یو شکل دارند . باید ابتدا و انتهای تسمه جوش را به صورت جوشی و یا بست فلزی به یکدیگر متصل کرد .
قسمتی از شیار پولی که تسمه در آن مستقر می شود از اصطکاک بالایی برخوردار خواهد بود و به همین جهت از تسمه ها در مواقعی که اصطحکاک زیاد مهم نباشد مورد استفاده قرار می گیرد.
تسمه جوشی

جنس پلی اورتان الاستومتریک بکار گرفته شده در تولید تسمه مقاومت سایشی بالایی را برای این تسمه انتقال قدرت که بر روی فولی حرکت می کند پدید می آورد. شکل های متنوع این تسمه شامل تسمه ساده، نخ دار، گریپ دار، نخدار گریپ دار، پنج ضلعی، پنج ضلعی نخ دار، هفت ضلعی، و در نهایت هفت ضلعی نخ دار می باشد. این نوع تسمه هم بصورت دنده دار و هم بصورت مسطح یکپارچه تولید می شود و بسته به نیاز صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این تسمه که به نام پلی کرد نیز از آن نام می برند دارای یک سطح مقطع به شکل دایره است که کاربری عمده آن اغلب در سورتینگ و جداسازی محصولات در کارخانجات صنعتی می باشد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *