تسمه های تخت انتقال نیرو

تسمه های تخت انتقال نیرو

 

تسمه های تخت انتقال نیرو

 تسمه های تخت انتقال نیرو کاربرد های متعددی در صنایع مختلف نیز دارد. مواد تشکیل دهنده تسمه های تخت انتقال نیرو به سه مورد کلی تقسیم میشود:

پلی استر , پلی آمید , آرامید

کاربرد تسمه های تخت انتقال نیرو در پولی های مماس و پولی های درایو میباشد.

برای آشنایی بیشتر با کد های تسمه های تخت انتقال نیرو کلیک کنید

مزایا و کاربرد تسمه های تخت انتقال نیرو، وابسته به جنس آن میباشد، که در ادامه به آن میپردازیم.

پلی استر:

صرف جویی در مصرف انرژی – پایدار از نظر ابعاد- قابل اتصال دو سر تسمه به آسانی با استفاده از چسب مخصوص.

پلی آمید:

اکثرا در شرایطی که فشار بیشتری روی پولی ها وجود دارد استفاده میشود- لایه های کششی بسیار مقاوم هستند و می توانند با اضافه بارهای متناوب مقابله کنند – همچنین این نوع جنس مقاومت خوبی در برابر سایش دارد.

آرامید:

بسیار ساده دو سر آن به هم متصل میشوند- دقت بالای دور بر دقیقه به دلیل ماژول های دقیق انعطاف پذیری- حالت چرم گونه ی این نوع جنس باعث کار کردن این نوع تسمه در موقعیت های کثیف میشود و مشکلی ایجاد نمیکند.

تسمه تخت انواع متفاوتی دارد

یک فرم از این محصول، نوع چرمی آن است. این نوع می تواند دو یا چند لایه باشد و در لایه های میانی آن، منسوج، بافته ها و پلیمرها به کار رفته باشند. از تسمه های تخت چرمی در مواقعی که احتمال سر خوردن زیاد است و سرعت پروسه باید پایین باشد، استفاده می شود.

نوع دیگر، این محصول از جنس لاستیکی است. در این مدل بافته ها و نسوج و رشته ها با لاستیک کاور و پوشیده شده اند. این محصول به خوبی به قرقره می چسبد و کشسانی زیادی دارد.

نوع سوم تسمه تخت بافته شده می باشد. که با توجه به ضخامت می تواند از سه تا دوازده لایه داشته باشد. بافته ها در این مدل می توانند از الیاف کتان یا الیاف مصنوعی باشند.

می توانند با لاستیک پوشیده شوند یا پوشیده نشوند.

این محصول سرعت و استحکام متوسطی دارد. نوع چهارم و آخر، تسمه تخت با رشته های طولی می باشد. رشته های طولی از منسوج والیاف کتان یا مصنوعی هستند.

این محصول به شکل حلقه می باشد و برای پروسه های سنگین و سرعت بالا بسیار مناسب می باشد. کشسانی این نوع پایین می باشد.

این محصول ساختار ساده ای دارد و برای حرکت، به قرقره های بزرگ تر نیاز دارد و کار اصلی آن انتقال قدرت و نیرو در ماشین های صنعتی است.

قرقره ای که برای حرکت تسمه تخت استفاده می گردد، به طور متداول از نوع چدن یا فولاد است و برای آنکه مکان تسمه را روی خودش فیکس کند، دو برآمدگی روی بدنه قرقره دارد.

تسمه تخت نساجی

چند لایه، به طور رایج به سه صورت تولید و عرضه می شوند. تسمه تخت نساجی که در آن لایه پلی آمید به کار رفته که در مواردی که قدرت بیشتری نیاز است، کاربرد بیشتری دارد.

دیگری تسمه تخت نساجی با لایه پلی استر در ساختار آن، که باعث افزایش سرعت در مکانیزم عملکرد دستگاه می شود و سومی تسمه تخت نساجی که در ساختار آن هم لایه پلی آمید و هم پلی استر به کار رفته است که هم قدرت بالایی دارد و هم سرعت را افزایش می دهد.

تسمه تخت نساجی

به طور معمول از چند لایه تشکیل شده اند که ضخامت آن بر مقاومت و قدرت کلی آن اثر می گذارد. جنس رایج تسمه تخت نساجی در قسمت رویه و زیره می تواند از لاستیک، چرم یا الیاف مصنوعی می باشد.

سه عاملی که ممکن است میزان اصطکاک را در تسمه تخت نساجی کاهش دهد و در حرکت ایجاد فرسایش کند، رطوبت، روغن و حرارت می باشند.

تسمه تخت می تواند علاوه بر انتقال نیرو، مانند تسمه نقاله، اجسام را نیز منتقل کند مانند تسمه تخت نساجی , حرکت تسمه تخت نساجی، بر پایه غلبه بر اصطکاک است و استحکام کششی بسیار بالایی دارد.

تسمه تخت نساجی از انواع دیگر خشک تر بوده و غالبا ارزان تر است و یکی از ویژگی های آن این است که در برابر آلودگی و گرد و خاک نیز مقاوم است.

جنس رویه و زیره بسیار در روند خوردگی و سایش در مدت حرکت، نقش دارد. ضخامت لایه میانی یا پلی آمید و جنس الیاف این لایه بر انعطاف پذیری تسمه تخت نساجی و مقاومت کششی آن تأثیر فراوانی دارد.

با افزایش ضخامت این لایه میانی، از انعطاف پذیری کم شده و بر مقاومت و استحکام کششی افزوده می شود.

برندهای آلمانی، ژاپنی، انگلیسی، سوئیسی جزو تولید کنندگان تسمه تخت نساجی هستند که محصولاتشان در مارکتینگ ایران عرضه شده و به فروش می رسد.

از ویژگی های کلی تسمه تخت نساجی می توان به این موارد اشاره کرد. تسمه تخت نساجی به صورت نرمال باید بتواند محدوده دمایی بین ۳۰ درجه تا ۱۱۰ درجه سانتی گراد را تاب بیاورد.

این ابزار در حین کار کردن صدای کمی تولید می کنند و آلودگی صوتی چندانی ندارند. تسمه تخت نساجی، به دلیل فرم صاف و بدون دندانه و شیار خود، اصطکاک پایینی در دستگاه ایجاد می کند.

این محصول در برابر واکنش شیمیایی مقاوم می باشد. برای تهیه تسمه تخت نساجی در انواع مدل ها و ابعاد با مرغوب ترین کیفیت و مناسب ترین قیمت موجود در بازار با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل بفرمایید.

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *