نوار نقاله pvc

نوار نقاله pvc

تسمه نوار نقاله pvc یکی از پرکاربردترین تسمه نقاله‌ های موجود در بازار است. به دلیل بهداشتی بودن و همچنین سازگاری بالا با مواد غذایی، دارویی و بهداشتی در اکثر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی از تسمه نقاله pvc استفاده می‌شود. علاوه بر این تسمه پی وی سی در برابر آب، بخار و حرارت به نسبت دیگر تسمه نوار نقاله‌ ها مقاومت نسبی بالاتری دارند. با توجه به خصوصیاتی که به آنها اشاره نمودیم؛ می‌ توان این طور نتیجه گرفت که تسمه نوار نقاله pvc یکی از بهترین و مقاوم‌ ترین تسمه نوار نقاله‌ های موجود در ایران و جهان است.

تسمه نوار نقاله pvc چیست؟

Pvc مخفف واژه پلی‌ وینیل‌ کلراید است و بعد از پلی اتیلن سومین محصول پلاستیکی است که به صورت گسترده تولید می‌شود. از این رو تسمه نوار نقاله pvc به دلیل مقاومت و دوام بالا و همچنین حفظ کیفیت و بهداشت محصولات، در کارخانه‌ ها و مؤسسات غذایی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این تسمه پی وی سی از یک تا چند لایه ساخته شده است که بنا بر نحوه و میزان استفاده در صنایع سبک، متوسط و سنگین از جمله صنایع الکترونیک، مواد غذایی، نانوایی، پخت شیرینی‌ ها، گوشت، مرغ، بسته بندی، کار با چوب و … استفاده می‌شود.

تنوع بالای تسمه نقاله pvc از نظر عرض، ضخامت، رنگ و نوع آج و همچنین مقاومت بالا در برابر اسیدها و مواد شیمیایی سبب افزایش محبوبیت و موارد استفاده از این تسمه نقاله‌ها شده است.

نکته قابل توجه اینکه: بافت الیاف و پی وی سی دو بخش اصلی تسمه نقاله پی وی سی هستند. در ساخت این تسمه‌ها از الیاف پلی‌استر، کتان یا ترکیبی از هر دو آنها استفاده می‌گردد. وجود این الیاف درهم‌تنیده سبب ایجاد ستون مستحکم در طول و عرض نوار می‌شود و مقاومت نوار نقاله را افزایش می‌دهد.

نوار نقاله به صفحات متحرکی از جنس لاستیک و فلز گفته می‌شود که به وسیله یک موتور و گیربکس به حرکت درمی‌آید. از این وسیله برای جابه‌ جایی و انتقال وسایل، محصولات و بسته‌ها استفاده می‌ گردد

طرز کار تسمه نوار نقاله pvc به چه صورت است؟

در این تسمه نقاله‌ها سطوحی که با کالا یا محصول در تماس است، عمدتاً از جنس پی وی سی صاف یا آج‌ دار بوده و لایه‌ های زیرین به صورت یکی در میان از جنس الیاف (پلی‌استر، کتان یا ترکیبی از هر دو) و پی وی سی است. برای حفظ کیفیت و افزایش مقاومت تسمه pvc نقاله در آخرین لایه یعنی جایی که با غلتک‌ها و صفحه شاسی در تماس است، از پی وی سی آج‌ دار یا بافت الیاف مصنوعی استفاده می‌ شود.

با این کار لایه‌ های تسمه نوار نقاله افزایش یافته و مستحکم‌ تر می‌ شود. البته در بعضی از تسمه نوار نقاله‌ ها در لایه رویی از الیاف کتان، پلی‌استر و نمد به جای pvc استفاده می‌گردد. برای اتصالات موجود بین تسمه نوار نقاله و دیگر اجزاء از پانچ و پرس گرم (ذوبی) استفاده می‌شود. با این کار سعی شده تا در هنگام چرخش تسمه نوار نقاله مانع یا برآمدگی در مسیر چرخش وجود نداشته باشد و همواره تسمه نقاله به‌راحتی به گردش در بیاید.

مشخصات فنی تسمه نقاله PVC

تسمه نوار نقاله pvc با مقاومت عالی در برابر آب، حرارت، مواد شیمیایی و اسید در اکثر صنایع تبدیل و همچنین مواد غذایی، دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تسمه‌ های منعطف، بادوام و کاربری آسان سبب افزایش عرضه و تقاضای این محصول کاربردی شده است. این تسمه‌ها در انواع و ابعاد مختلف با ضخامت‌های متفاوت طراحی و تولید شده است. به طور مثال تسمه‌های مورد استفاده در صنایع غذایی 5 تا 6 میلی‌متر ضخامت دارند.

در حالی که در صنایع شیمیایی و تولید اسید از تسمه نوار نقاله با ضخامت‌ های بیشتر استفاده می‌شود. زیرا در طراحی و تولید تسمه نقاله پی وی سی به نوع و میزان کار توجه ویژه‌ ای شده است. علاوه بر این بهره گیری از نخ‌های منجید دار در ساخت تسمه نقاله‌ ها سبب افزایش مقاومت و استحکام آن شده است. به عبارتی یک تاروپود مستحکم و یکپارچه در طول تسمه نقاله به وجود آورده است.

به طور کلی ضخامت تسمه نقاله و الیاف و نخ به کار رفته در تولید آن از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه کیفیت این اجزاء بالاتر باشد، به طبع تسمه نقاله تولید شده نیز از مقاومت و عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

ویژگی تسمه نقاله پی وی سی

تسمه نقاله پی وی سی دارای ویژگی‌ های زیر است:

 • مقاومت بالا در برابر آب و بخار داغ؛ مقاومت بالای تسمه نقاله در برابر آب، حرارت، اسید و مواد شیمیایی سبب افزایش تسمه نقاله pvc نسبت به دیگر تسمه نقاله‌های موجود در بازار شده است.
 • در برابر اشعه‌های مختلف به ویژه تابش مستقیم خورشید و پرتوهای uv مقاومت بالایی دارد. از این رو برای کار در مناطق گرمسیر و فضای باز گزینه مناسبی خواهد بود. تسمه‌ های فلزی در مقایسه با این نوع از تسمه نقاله از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند، زیرا براثر تابش نور مستقیم خورشید دچار زنگ‌زدگی و خشک شدن می‌شود و پس از مدتی به‌کندی و با ایجاد سرو صدا به حرکت درمی‌آید. از این رو به صورت مداوم باید مورد بازدید و روغن‌کاری قرار گیرد.
 • در برابر حرارت مقاوم بوده و دارای خاصیت آنتی استاتیک است.
 • مناسب برای صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی
 • قیمت مناسب
 • دارای انعطاف پذیری
 • قدرت سایش پذیری بالا؛ با توجه به اینکه تسمه نوار نقاله به طور مداوم در حال حرکت است؛ به سرعت دچار ساییدگی و فرسایش می‌شود. از این باید از جنس و بافتی استفاده نمود که به نسبت از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار باشد.
 • مقاومت در برابر گریس، روغن و دیگر حلال‌ها؛ از آنجایی که به صورت مستمر اجزای نوار نقاله مورد بازدید و روغن‌ کار قرار می‌ گیرد؛ همواره وجود یک تسمه نقاله مقاوم در برابر این محلول‌ها لازم و ضروری است.
 • مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی

انواع نوار نقاله پی وی سی

نوار نقاله پی وی سی دارای انواع زیر است:

 • نوار نقاله پی وی سی (P.V.C) پشت پلی‌ استر
 • تسمه نقاله‌ ای که دو روی آن پی وی سی (P.V.C) یا پشت صاف یا پشت شطرنجی است.
 • گریپ پی وی سی (P.V.C) پشت پلی‌ استر
 •  نوار نقاله دورو پلی‌استر مورد استفاده در صنایع نان و آرد و همین‌ طور بیسکویت و کلوچه
 • تسمه نقاله پی وی سی آج‌ دار گریپ
 • تسمه نقاله پی وی سی آج‌ دار پله‌ای
 • تسمه نقاله پی وی سی آج‌ دار شیاری
 • تسمه نقاله پی وی سی در رنگ‌ها و ضخامت گوناگون

مزایای تسمه نوار نقاله pvc

با توجه به انواع نوار نقاله پی وی سی موجود در بازار می‌توان مزایای این تسمه‌ ها را این گونه بیان کرد که؛

 • برای حمل مواد شیمیایی و غیر متخلخل و همچنین صنایع غذایی و بهداشتی مناسب هستند.
 • در صورت تماس مستقیم با مواد غذایی هیچ سوء اثری (اثر بدی) روی آن نخواهد داشت.
 • با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته و تأیید سازمان استاندارد جهانی برای تماس با مواد غذایی fDA / FU مناسب است.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر چربی، مواد غذایی، سبزی‌ها و دیگر مواد معدنی دارد.
 • در محیط‌های سرد دچار یخ زدگی و زنگ زدگی نمی‌شود و عملکرد عالی خواهد داشت.
 • در برابر برش، شکستگی، ضربه و سایش مقاوم بوده و عمر بالایی دارد.
 • در عرض‌های 2000 تا 2500 میلی‌متر تولید شده و می‌توانند انواع کالا و محصول را جابه‌جا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *