کاربرد انواع تسمه نوار نقاله

کاربرد انواع تسمه نوار نقاله

کاربرد انواع تسمه نوار نقاله

تسمه نوار نقاله‌ها و یا کانوایرها به عنوان شریان‌های صنعت در کارخانه‌های مختلف نقش انتقال مواد را برعهده داشته و تقریباً هیچ کارخانه و معدنی نیست که به نوعی از تسمه نوار نقاله استفاده نکند

 از ویژگی‌های خاص نوار نقاله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: -نوار نقاله می‌تواند در تمام ساعات شبانه‌روز و در تمام روزهای هفته، ماه و سال تنها با هزینه اندکی برای تعمیرات و نگهداری به کار خود ادامه دهد

یک نوار نقاله را می‌توان برای مسیرهای کوتاه یا بلند به کار برد و به وسیله پوشش‌هایی که روی آن ایجاد می‌شود، می‌توان آن را در برابر محیط اطراف و شرایط جوی مقاوم نمود. -انتقال مواد در زاویه‌های مختلف

یکی از ویژگی‌های بارز نوار نقاله بارگیری مواد از نقطه یا نقاط مختلف توسط انواع تغذیه‌کننده‌ها و تخلیه آنها در محل‌های دلخواه می‌باشد.

نوار نقاله‌ها نسبت به انواع دیگر تجهیزات انتقال مواد سازگاری بهتری با محیط دارند و تجهیزات آنها باعث آلودگی کمتری در محیط می‌گردد. -از درجه ایمنی بسیار بالایی برخوردارند.

تعداد پرسنل کمی با آن سروکار دارند و خود نوار نقاله نیز می‌تواند به صورت مکانیکی یا الکتریکی ایمن گردد تا مشکلی در طول فرایند انتقال مواد پیش نیاید. -هزینه مصرف انرژی نوار نقاله نیز پایین بوده و هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن نیز ناچیز می‌باشد.

اندازه موادی که می‌توان به وسیله نوار نقاله انتقال داد وابسته به پهنای نوار می‌باشد. از ذرات بسیار ریز تا تکه‌های بزرگ مواد

کاربرد انواع تسمه نوار نقاله اجزاء مختلف دارند که به شرح زیر است: طبلک، سر، طبلک دنباله قرقره‌های قوسی، باربر قرقره‌های بازگشت تسمه نقاله قرقره‌های ضربه‌گیر، شوت تغذیه، دیواره‌های بارگیری جانبی، شوت تخلیه

اگر بخواهیم اجزای یک تسمه نقاله را با ساده‌ترین شکل مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان گفت؛ ساده‌ترین نوار نقاله از یک جفت طبلک که به یکی از آنها نیرو اعمال می‌شود و بین آنها یک تسمه نقاله بی‌انتها کشیده شده است، تشکیل شده است. از این سیستم ساده تنها برای باربری در مسافت‌های کوتاه می‌توان استفاده کرد؛ بنابراین کاربرد محدودی دارد. ولی اگر تصمیم به استفاده از نوار نقاله‌ها در مسافت‌های طولانی داریم، باید برای جلوگیری از شکم دادگی نوار، قرقره‌هایی را در فواصل منظم نصب کرد. این قرقره‌ها معمولاً از سه رولیک تشکیل شده‌اند که رولیک‌های جانبی زاویه‌دار هستند و به سمت گودی نوار شیب دارند. تعداد قرقره‌های پایینی یا قرقره‌های بازگشت در نوار پایینی یا نوار بازگشت کتر هستند، زیرا نوار بازگشت نیاز به نگهداری کمتری توسط قرقره‌ها دارد. در بخش محرکه روی یک صفحه یک موتور الکتریکی و یک جعبه دنده و کوپلینگ‌های مناسب برای جفت نمودن این دو نصب می‌شود. این مجموعه را روی شاسی نوار نقاله متصل می‌کنند.

انواع تسمه نقاله

تسمه سطح تکیه‌گاهی و حرکت‌دهنده‌ای است که مواد را روی خود جا می‌دهد. انواع متعدد از نظر اندازه‌ها و درجات وجود دارند که از میان آنها مناسب‌ترین نوع را برای کار مورد نظر می‌توان انتخاب کرد.

معرفی انواع تسمه نقاله:

 تسمه نقاله لاستیکی تسمه نقاله pvc

 تسمه نقاله برزنتی  تسمه نقاله مدولار یا پلاستیکی

و… تسمه نقاله‌ها با اتصال چندین لایه و یا لایه‌های متعدد بافته شده به صورت یک نوار یکپارچه بافته شده که مقاومت کششی لازم در تسمه نقاله را به وجود می‌آورد ساخته می‌شود. لایه‌ها را با مواد چسبناک می‌پوشانند که آنها به صورت یک جسم یکپارچه در می‌آیند.

در انواع مخصوصی از تسمه نقاله‌ها برای ازدیاد مقاومت کششی تسمه در داخل آنها سیم‌های فولادی نایلون و یا ابریشم مصنوعی قرار می‌دهند. مقدار مقاومت یک تسمه توسط تعداد لایه‌ها به صورت ۴ و ۶ و ۷ و ۸ و غیره بیان می‌شود.

کاربرد انواع تسمه نوار نقاله که وزن هر لایه به صورت: ۲۵/ ۷۹۲ و ۹۰۶ و ۱۰۱۹/۲۵ و ۱۱۸۹ و غیره بر حسب گرم برای یک قطعه به عرض ۱۰۶/۶۸ سانتی‌متر و طول ۹۱/۴۴ سانتی‌متر بیان می‌شود.

  انواع تسمه نوار نقاله‌های مختلف

نقاله‌ها سمبل خود کارسازی یا پیشرفت در کارخانه‌ها هستند. نقاله‌ها برای حمل و نقل موادی که به صورت تکی یا بسته‌بندی و در حجم زیاد مکرراً بین دو نقطه‌ی ثابت حمل می‌شوند، استفاده می‌شوند. انواع نقاله مورد استفاده در کارخانه‌های مختلف به شرح زیر می‌باشند

نوار نقاله تسمه‌ای نقاله تسمه‌ای از یک تسمه نقاله لاستیکی و یا pvc ،تعدادی غلطک فولادی که تکیه‌گاه تسمه می‌باشد، ساخته شده است.

تسمه می‌تواند از جنس ،pvc ،لاستیک فلز نازک و پلاستیک باشد. جنس تسمه نقاله برزنت این نقاله‌ها برای دماهای بالا مثل فر پخت خط تولید بیسکویت بسیار مناسب است از این نقاله بیشتر برای حمل و نقل مواد سبک مانند نمک، شکر و انواع پودرها و همچنین سورتینگ انواع محصولات کشاورزی استفاده می‌شود. همچنین برای حمل مواد به صورت تکی و بسته‌بندی در مسیرهای مستقیم یا مارپیچی قابل استفاده است.

نقاله‌ی چرخی نقاله‌ی چرخی (وزنی) در سالن‌هایی که شیب کمی دارند، کاربرد دارد. این وسیله دارای چرخ بوده و بر اساس شیب کمی که دارد، کارگرها با دست کمی بار روی چرخ‌ها را هل می‌دهند و چرخ‌ها حرکت می‌کنند. این نقاله‌ها هم برای محصولات نشکن استفاده می‌شود.عرض این نقاله ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر است. 

نقاله غلطکی (وزنی) از یک‌سری غلطک در کنار هم تشکیل شده که در کنار هم می‌چرخند که کمی هم شیب دارند تا از نیروی دست استفاده نشود. این غلطک‌ها هرز گردند و حول یک محور می‌چرخند. برای حمل جعبه‌های شیر و نوشابه کاربرد دارند.

نقاله غلطکی با نیروی محرکه مانند نقاله‌ی غلطکی است و فقط به جای نیروی وزن از نیروی محرکه (برق) استفاده می‌شود؛ یعنی در این نوع نقاله به شیب نیازی نبوده و سرعت نقاله قابل کنترل است. این نقاله از غلطک‌های استوانه‌ای شکل که در دو سر آنها بلبرینگ قرار گرفته ساخته شده است و برای حمل بسته‌هایی که استحکام کافی دارند، مناسب است.

اولین و ساده‌ترین نقاله، ناودانی یا شوت می‌باشد. این نقاله اقتصادی‌ترین وسیله برای انتقال مواد از یک سطح به سطحی پایین‌تر بوده و قادر به انتقال هر نوع مواد قابل لغزش می‌باشد. این نوع تسمه در صنایع غذایی برای انتقال مواد پودری مثل آرد و شکر کاربرد دارد

5 پاسخ

 1. Elevate Learning Adventures with The Story Shack!

  A library of 200+ high-quality books tailored to the school curriculum.
  StoryShack’s Build a Book bundle features word searches, quizzes, creative coloring pages, high-quality images, and top SEO keywords.
  StoryShack’s StoryCraft Pro bundle includes the “Melody Minds Library” with 350+ music tracks and “AnimateMasters Pro,” offering 30+ categories of animations.
  And as if that’s not enough, here are the MEGA BONUSES:

  ✔ 100+ Mega Mazes Pack
  ✔ 100+ Sudoku Elements Pack
  ✔ 100+ Comic Book Template Pack
  ✔ 100+ Handwriting Practice Template Pack
  ✔ 100+ Kids Story Book Templates
  ✔ Canva Book Templates
  ✔ Additional beautiful content like journal prompts
  ✔ INCLUDED: The Ultimate Workbook

  Click https://ext-opp.com/StoryShack to explore The Story Shack e-Learning Collection and seize the opportunity for multiplied income!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *