تسمه وی بلت

تسمه وی بلت

یکی از کاربردی‌ترین نوع تسمه صنعتی در انتقال قدرت تسمه‌های وی بلت V-belt هستند . تسمه‌های انتقال قدرت برای اتصال بر روی دو و یا چند پولی بکار گرفته می‌شوند که یکی از پولی‌ها نقش مولد را داشته و نیرو و گشتاور تولید شده توسط تسمه انتقال نیرو بر روی پولی‌های دیگر منتقل می‌شود.

از کاربردی‌ترین نوع تسمه‌های انتقال نیرو می‌توان به تسمه‌های پروانه ماشین اشاره نمود که گشتاور مولد را از میل لنگ گرفته و توسط پولی و با بکارگیری تسمه انتقال قدرت به دینام، پروانه رادیاتور و گاهی حتی کولر ماشین می‌دهد.

تسمه‌ های انتقال قدرت در اشکال مختلفی شامل تسمه‌های تخت انتقال قدرت، تسمه‌های تخت شیاردار، تسمه‌های پلی کرد ، تسمه وی بلت و تسمه‌های برزنتی می‌باشند که هر یک برای عملکرد در شرایطی خاص مناسب‌تر می‌باشد. تسمه‌های وی بلت دارای سطح مقطع ذوزنقه‌ای شکل بوده و از جنس پلی یورتان PU تولید می‌شوند. برای داشتن مقاومت سایشی بیشتر بالاخص بر روی لبه‌های زاویه دار تسمه وی بلت از یک روکش پارچه‌ای از الیاف مصنوعی بر روی این تسمه استفاده می‌شود.

تسمه‌های انتقال نیرو تحت تاثیر تنش‌های سایشی و کششی بسیار بالایی هستند. یکی از مهمترین مشخصه‌های کیفی تسمه وی بلت انتقال قدرت مقاومت در برابر خزش و یا تغییر طول دائمی تحت کشش می‌باشد. در واقع در صورتیکه تسمه انتقال قدرت با افزایش طول مواجه شود عملاً اصطکاک سطحی در انتقال قدرت را از دست داده و از کار می‌افتد. یکی از روش‌هایی که تولید کنندگان بزرگ در تولید تسمه بکار می‌گیرند استفاده از کورد ها یا مفتول‌های فلزی و یا پلی استر در چند ردیف در داخل ترکیبات پلیمری تسمه وی بلت می‌باشد که از افزایش طول دائمی این تسمه‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

برندهای معتبر تولید کننده تسمه وی بلت

تشخیص و مقایسه قابلیت‌های مکانیکی تسمه‌ها عملاً برای تمامی کاربران میسر نبوده و نیاز به دانش کاملی از علم مکانیک و مواد دارد. یکی از ساده‌ترین راهکارهای کاربران در انتخاب و خرید تسمه صنعتی با کیفیت بالا انتخاب بر حسب برند تولید کننده می‌باشد. در واقع برندهای معتبر تولید کننده تسمه صنعتی در رقابت با یکدیگر به منظور بالا بردن قابلیت‌های فنی و کیفی بوده و از این رو تصور عمومی نیز در خرید تسمه با برندهای معتبر تصور صحیحی است.

به نقل از ابتکار صنعت “تسمه V بلت با افزایش قابلیت انتقال قدرت تا ۳۰% نسبت به تسمه‌های استاندارد و کاهش هزینه‌ها گزینه بسیار مناسبی برای انواع کاربری‌های صنعتی می‌باشد. این تسمه وی بلت V Belt با قابلیت کاربری تحت تنش کششی و سرعت دورانی بالا برای کاربری‌های صنعتی با دور ۱۰۰ الی ۸۰۰۰ دور در دقیقه و توان کاری ۱ الی ۴۰۰ کیلووات طراحی و تولید شده است. تسمه V Belt در ۵ لایه مختلف تولید شده است. لایه بیرونی که بصورت نخی برای ایجاد حداکثر اصطکاک تولید شده است. در لایه داخلی از یک اسفنج سطحی پوشاننده و یک لایه اسفنج قطور در بالای V که در داخل آن از سیم‌هایی برای افزایش مقاومت کششی استفاده شده است و بخش پایینی V در این تسمه صنعتی نیز از جنس پلی کلروپین تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *